Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 października 2019 r., sygn. II SA/Lu 321/19

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska Sędziowie Sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca) Protokolant Referent stażysta Natalia Kopiś po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 października 2019 r. sprawy ze skargi Gminy [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] r., po rozpatrzeniu odwołania G. L., Wojewoda uchylił decyzję Starosty L. z [...] r. w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości w części dotyczącej wykazu osób, na rzecz których nastąpił zwrot nieruchomości i w tym zakresie orzekł co do istoty sprawy, zaś w pozostałym zakresie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Na mocy aktu notarialnego z [...] r. została nabyta na rzecz Skarbu Państwa nieruchomość stanowiąca własność A. K., oznaczona jako działki nr: [...] [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni [...] ha, położona w L.. Nieruchomość nabyto na cele budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego osiedla "[...]". Zawarcie tej umowy było poprzedzone wydaniem decyzji Dyrektora [...] Urzędu [...] w L. z [...] r., z której wynika, że zgodnie z zatwierdzonym planem szczegółowym osiedla mieszkaniowego "[...]", przedmiotowa nieruchomość przeznaczona była do wywłaszczenia.

Wnioskiem z 4 listopada 2016 r. o zwrot ww. nieruchomości wystąpiło pięcioro spadkobierców A. K.. W toku postępowania do wniosku dołączyli się pozostali spadkobiercy.

Postanowieniem z [...] r. Starosta L. wyłączył do odrębnego postępowania sprawę zwrotu działki o aktualnym nr [...] (pow. [...] ha).

W toku postępowania ustalono, że z działki nr [...] wydzielono m.in. działkę nr [...]. Z kolei działkę nr [...] podzielono na działki nr [...], [...], [...] i [...]. Działka nr [...] jest dzierżawiona przez jedną z wnioskodawczyń zwrotu, z przeznaczeniem pod uprawy. W toku oględzin ustalono, że działka jest wolna od zabudowy, porośnięta trawą i chwastem. Działka nr [...] została ogrodzona prowizorycznym ogrodzeniem i stanowi zaplecze pobliskiej budowy (na podstawie umowy zawartej przez inwestora budowy z Gminą). Działki nr [...] i [...] wolne są od zabudowy, porośnięte trawą i chwastem oraz pojedynczymi drzewami. Teren przecina wydeptana ścieżka. Działka nr [...] stanowi w przeważającej części nieużytek porośnięty nielicznymi drzewami i krzewami. Na opisywanym terenie znajdują się nasypy ziemne pochodzące prawdopodobnie z pobliskiej budowy. Na części działki urządzono teren rekreacyjny w postaci siłowni plenerowej. Wnioskodawcy podali, że urządzenia te ustawiono w przeciągu ostatniego roku. Działka nr [...] stanowi nieużytek porośnięty gęsto wysokim chwastem. Wzdłuż wschodniej granicy działki rosną drzewa i krzewy - samosiejki. Działka nr [...] stanowi nieużytek porośnięty drzewami i krzewami - samosiew. Położona jest pośród pól uprawnych i nieużytków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00