Obowiązek zapewnienia transportu dla niepełnosprawnych dzieci do najbliższego ośrodka - Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 października 2019 r., sygn. III SA/Gd 510/19
Gmina nie ma obowiązku zapewnienia bezpłatnego transportu do placówki wybranej przez rodziców niepełnosprawnego dziecka, jeśli istnieją bliższe placówki spełniające wymagania określone w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
Oświata
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Paweł Mierzejewski (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2019 r. sprawy ze skargi A. Ż. na czynność Burmistrza [...] z dnia 3 czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania niepełnosprawnemu dziecku bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 31 sierpnia 2018 r. A. Ż. (zwana dalej także "wnioskodawczynią" albo "skarżącą") zwróciła się do Burmistrza o zapewnienie jej niepełnosprawnej córce N. Ż. bezpłatnego przewozu z miejsca zamieszkania do Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno -Wychowawczego w S. (w skrócie "OREW w S.").
Pismem z dnia 4 września 2018 r. (nr [...]) Burmistrz odmówił zapewnienia córce wnioskodawczyni N. Ż. bezpłatnego dojazdu z uwagi na treść art. 32 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.; dalej zwanej "ustawą"), gdyż wskazany we wniosku ośrodek nie jest placówką najbliższą względem miejsca zamieszkania dziecka.
Wnioskodawczyni w piśmie z dnia 21 września 2018 r. ponowiła prośbę, podnosząc, że zastosowanie w realiach sprawy powinien mieć art. 39 ust. 4 ustawy albowiem w załączonym do wniosku orzeczeniu nr [...] o potrzebie kształcenia specjalnego z dnia 1 października 2015 r. stwierdzono u jej córki niepełnosprawność sprzężoną.
Pismem z dnia 9 października 2018 r. Burmistrz podtrzymał stanowisko, że w sprawie ma zastosowanie art. 32 ust. 6 ustawy nie zaś wskazywany przez skarżącą art. 39 ust. 4 ustawy. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym, a posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między burmistrzem a rodzicami. Podniesiono, że wskazany przez skarżącą ośrodek nie jest najbliższy.