Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 sierpnia 2019 r., sygn. I SA/Op 191/19

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marta Wojciechowska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Gerard Czech Sędzia WSA Marzena Łozowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2019 r. sprawy ze skargi H. B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z dnia 27 lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług za okres od marca do grudnia 2014 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez H. B. (dalej jako: strona, skarżący, podatnik) jest decyzja Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Opolu z 27 lutego 2019 r., wydana na podstawie art. 233 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm. - dalej w skrócie "op"), którą uchylono w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu (dalej jako: Naczelnik UCS) z 14 grudnia 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do grudnia 2014 r. i przekazano sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W następstwie przeprowadzonego u podatnika postępowania kontrolnego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2014 r. do grudnia 2014 r., stwierdzono nieprawidłowości skutkujące zaniżeniem podatku VAT za badane okresy. Ustalono, że podatnik, prowadzący działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej tj. chowu i hodowli drobiu - w miesiącach od marca do grudnia 2014 r. dokonał nieuprawnionego odliczenia podatku naliczonego w łącznej wysokości 552.868,72 zł, wynikającego z 59 faktur dokumentujących nabycie śruty sojowej, wystawionych na jego rzecz przez A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (NIP [...] ). Organ I instancji uznał, iż faktury zostały wystawione w warunkach nadużycia prawa do odliczenia, gdyż podmiot je wystawiający w istocie nie dokonał udokumentowanej nimi sprzedaży i istniał jedynie dla stworzenia pozoru prowadzenia legalnej działalności, czego podatnik miał świadomość. Celem działania spółki A. było wprowadzenie do obrotu gospodarczego śruty sojowej w cenie sprzedaży niższej od rynkowej, gdyż cena ta nie zawierała należnego podatku od towarów i usług. Umożliwiło to nabywcom, w tym także podatnikowi, zakup śruty po niższej cenie i odliczenie podatku naliczonego wynikającego z wystawionych przez spółkę faktur. Powyższe ustalenia organ poczynił w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, obejmujący m.in.: materiały pochodzące z postępowania kontrolnego przeprowadzonego w A. Sp. z o.o. przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w [...], zakończonego wydaniem wobec ww. spółki decyzji obejmującej okres od stycznia do grudnia 2014 r., oraz zeznania strony i świadków, zgromadzone w toku postępowania kontrolnego prowadzonego u podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00