Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 maja 2019 r., sygn. I SA/Wa 716/19

Administracyjne postępowanie; Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska Sędziowie Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędzia WSA Joanna Skiba Protokolant starszy specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 maja 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Inwestycji i Rozwoju decyzją z dnia [...] października 2018 r. nr [...], po rozpatrzeniu wniosku [...] o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej [...] z dnia [...] października 1972 r. nr [...] ustanawiającego służebność przechodu podcieniem dla pieszych przez nieruchomość położoną w [...], odmówił stwierdzenia nieważności powołanego orzeczenia.

Wnioskiem z dnia [...] grudnia 2016 r. [...] (aktualny właściciel odrębnych lokali znajdujących się w budynku przy ul. [...] w [...] i odpowiadających im udziałów w prawie do gruntu) wystąpił o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Rady Narodowej [...] z dnia [...] października 1972 r. nr [...], na mocy którego ustanowiona została służebność przechodu podcieniem dla pieszych o powierzchni [...] przez nieruchomość położoną w [...], gminie [...], oznaczoną jako parcela nr [...], stanowiącą współwłasność [...],[...] vel [...] recte [...] oraz [...]. Orzeczeniem tym zostało również przyznane odszkodowanie w wysokości [...] (za część nieruchomości oraz za znajdujące się na niej składniki majątkowe). W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że w przedmiotowej sprawie nie doszło do skutecznego ustanowienia służebności w rozumieniu Kodeksu cywilnego. W jego ocenie ustanowienie nieistniejącego prawa rzeczowego jest niedopuszczalne i rażąco sprzeczne z prawem.

Po rozpatrzeniu wniosku Minister Inwestycji i Rozwoju stwierdził, że nie może on zostać uwzględniony. W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ nadzoru przywołał treść art. 16 oraz art. 156 § 1 kpa i wyjaśnił tryb i zasady orzekania przez organ w tzw. trybie nadzoru. Ponadto Minister, odwołując się do orzecznictwa sądowoadministracyjnego, wyjaśnił również znaczenie pojęcia rażącego naruszenia prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00