Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2019 r., sygn. II SA/Wa 436/19

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Sędzia WSA Janusz Walawski, Protokolant referent stażysta Monika Duma-Szymczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2019 r. sprawy ze skargi Gminy J. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchwały dotyczącej zmiany statutu 1. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz Gminy J. kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...], na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994, z późn. zm.), zwanej dalej u.s.g., stwierdził nieważność uchwały Rady Gminy [...] Nr [...] z dnia [...] listopada 2018 r. w sprawie zmiany uchwały w sprawie Statutu Gminy [...].

W uzasadnieniu Wojewoda [...] wskazał, że na sesji w dniu [...] listopada 2018 r. Rada Gminy [...] podjęła uchwałę Nr [...], którą dokonała zmian w załączniku do uchwały Nr [...] z dnia [...] czerwca 2004 r. w sprawie Statutu Gminy [...] (zwanej dalej: "Statutem"). Jako podstawą prawną do podjęcia uchwały wskazano w niej art. 18 ust. 2 pkt 1 i art. 22 u.s.g.

Wojewoda podał, że w dniu [...] grudnia 2018 r. do [...] Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo z dnia [...] listopada 2018 r. skierowane m.in. przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia [...] i kilku Radnych Gminy [...], w którym poinformowano organ nadzoru, że uchwała Nr [...] nie została poddana konsultacjom z lokalnymi organizacjami społecznymi.

Organ nadzoru wskazał, że po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego stwierdził, że na obszarze Gminy [...] działa Stowarzyszenie [...] z siedzibą w [...], którego działalność statutowa obejmuje m.in. "dbanie o przejrzystość i prawidłowość działania organów samorządu." Artykuł 5 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450 ze zm.), zwanej dalej u.d.p.p.w. nakłada na organy administracji publicznej obowiązek współpracy w formie konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 tej ustawy, projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00