Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 maja 2019 r., sygn. I SA/Op 112/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie: Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2019 r. sprawy ze skargi G. B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (słownie złotych: sześćset dziewięćdziesiąt siedem 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 21 stycznia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działając na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze. zm.) stwierdził, że stanowisko G. B. (powoływanej dalej jako: wnioskodawczyni, strona, podatniczka) przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko - jest nieprawidłowe.
Z uzasadnienia przedstawionej interpretacji wynikało, że małżeństwo wnioskodawczyni prawomocnym wyrokiem zostało rozwiązane przez rozwód, w wyroku tym Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, a także, na ich zgodny wniosek, odstąpił od uregulowania sposobu kontaktów ojca z dzieckiem. Zobowiązał ich ponadto do współdecydowania we wszystkich kwestiach dotyczących małoletniej córki, która w [...] 2018 r. ukończyła 9 lat, zapewniając obojgu rodzicom prawo do kontaktów z dzieckiem, z tym tylko zastrzeżeniem, że miejscem zamieszkania dziecka będzie miejsce zamieszkania matki (wnioskodawczyni). Ponadto Sąd zasądził od ojca dziecka na jego rzecz, alimenty w kwocie 150 zł miesięcznie. Ojciec dziecka wyprowadził się i zamieszkuje osobno, jednak nie unika sprawowania władzy rodzicielskiej i chce jak najczęściej przebywać z córką. W tym celu, średnio co drugi weekend, a także przynajmniej raz w tygodniu zabiera ją do siebie, gdzie córka nocuje, je posiłki, odrabia wspólnie z nim lekcje, jest przez niego odwożona do szkoły. Niezależnie od zasądzonych alimentów ojciec dziecka łoży na utrzymanie dziecka kupując odzież, lekarstwa, przybory szkolne, itp., ponosząc wydatki na poziomie zbliżonym do kosztów ponoszonych przez wnioskodawczynię. Natomiast kiedy córka przebywa z matką, to wnioskodawczyni się nią opiekuje, przygotowuje posiłki, utrzymuje kontakt ze szkołą, zapewnia opiekę medyczną, rozrywki, ponosi przypadające na dziecko koszty wyposażenia i utrzymania domu związane z jej pobytem i wychowaniem, a także pozostałe koszty - m.in. odzieży, książek, lekarstw, składek klasowych i inne. Ponadto każde z rodziców osobno finansuje wypoczynek letni i zimowy dziecka, w takim zakresie, w jakim dziecko spędza z nim czas. Wnioskodawczyni podała, że można przyjąć, iż każdy z rodziców w czasie, gdy córka z nim przebywa samotnie ją wychowuje, bez ingerencji drugiego z rodziców i ponosi koszty finansowe z tym związane.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right