Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 maja 2019 r., sygn. II SA/Gl 429/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Kędzierska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant Starszy referent Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2019 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta S. decyzją z dnia [...]r. odmówił skarżącej K. K. przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko - E. B. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego ustalił, że K. K., która jest opiekunem prawnym E. B., nie sprawuje nad nim faktycznej opieki. Jej opieka ogranicza się do reprezentowania dziecka w sprawach urzędowych oraz odwiedzin, nie zamieszkuje wspólnie z podopiecznym, nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa domowego oraz nie ponosi kosztów związanych z jego potrzebami. Z przeprowadzonego wywiadu wynika, że elementarne potrzeby dziecka zaspokaja DPS. Koszty jego pobytu w placówce pokrywa Miasto T. oraz sam E. B. z części zasiłku pielęgnacyjnego. Wobec powyższego, organ I instancji podkreślił, że K. K. nie zamieszkuje wspólnie z małoletnim, jak również nie wychowuje go, w związku z tym należało odmówić przyznania jej świadczenia wychowawczego.

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku - Białej w wyniku rozpoznania odwołania K. K. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza S. W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że z zaświadczenia wydanego przez Sąd Rejonowy w C. w dniu [...]r. sygn. [...] wynika, że K. K. została ustanowiona opiekunem prawnym małoletniego E. B. Z materiału dowodowego wynika również, że na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w T., małoletni E. B. został zobowiązany do wnoszenia opłaty za pobyt w Domu Pomocy Społecznej w S. w wysokości 107,10 zł. W drodze wywiadu środowiskowego ustalono, że K. K. pracuje w prywatnej szkole podstawowej, wcześniej była zatrudniona w DPS dla dzieci w S. Zamieszkuje w prywatnym domu wraz z mężem - nie zamieszkuje wspólnie ze swoim podopiecznym. Jest ustanowiona opiekunem prawnym dla czwórki dzieci przebywających w DPS w S. Skarżąca odwiedza E. B. dwa razy w tygodniu, w miarę możliwości wychodzi z nim na spacery, na zakupy wykorzystując środki podopiecznego, z własnych środków dokonuje wydatków okazjonalnie, są to drobne kwoty na upominki. Ponadto reprezentuje dziecko w sprawach urzędowych i zabiera do lekarza, gdy zachodzi taka potrzeba. Strona nie zabiera podopiecznego do swojego domu. Elementarne potrzeby E. B. typu żywienie, czy higiena osobista zaspokajane są przez personel DPS, placówka zapewnia usługi bytowe, opiekuńcze, terapeutyczne i edukacyjne. Zakupy dokonywane na rzecz podopiecznego są finansowane z jego budżetu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00