Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 15 maja 2019 r., sygn. II SA/Bd 299/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 maja 2019 r. sprawy ze skargi B. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia z [...] 2018r.,nr [...] Wójt Gminy [...] odmówił przyznania B. O. specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaniem przez nią opieki nad legitymującym się znacznym stopniem niepełnosprawności ojczymem J. L..

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podniósł, że wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego określonych w 16a ust.1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 2220 ze zm. dalej jako u.ś.r.), gdyż jako osoby niespokrewnionej w linii prostej nie obciąża jej obowiązek alimentacyjny wobec osoby wymagającej opieki (ojczyma).

W złożonym odwołaniu skarżąca zarzuciła naruszenie przez organ I instancji art. 16a i 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych w związku z niewłaściwą wykładnią i zastosowaniem przepisu art. 128 ,art. l29 art. 132 i 144 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej jako K.r i o.) poprzez błędne przyjęcie, iż nie można jej zaliczyć w myśl tych przepisów do grona osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny względem J. L. z uwagi na brak pokrewieństwa w linii prostej oraz poprzez błędne przyjęcie, iż brak jest podstaw do powierzenia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny osobie zobowiązanej do alimentacji w dalszym stopniu z powodu istnienia osoby zobowiązanej do alimentacji w pierwszej kolejności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00