Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 736/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski,, Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi M.K. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w J. (dalej: PINB) decyzją z dnia [...] r., znak: [...], nakazał M. K. rozbiórkę ocieplenia ściany południowej budynku mieszkalnego, położonego w J. przy ul. [...], wykonanego w sposób niezgodny z decyzją o pozwoleniu na budowę.

Decyzja ta zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Pismem z dnia [...] r. J. T., właścicielka budynku sąsiedniego nr 1, zwróciła się do PINB o wszczęcie postępowania w związku z wykonaniem ocieplenia budynku nr 2 z użyciem styropianu.

W dniu [...] r. przeprowadzona została kontrola, podczas której ustalono, że ściana parteru budynku mieszkalnego nr 2 od posesji nr 1 wykonana jest z kamienia a poddasze z pustaków "Porotherm". Ściana jest ocieplona styropianem gr. 10 cm. Wg. oświadczenia kierownika budowy grubość styropianu na wysokości parteru jest zróżnicowana od 5 - 8 cm.

Zawiadomieniem z dnia [...] r. PINB poinformował o wszczęciu postępowania w sprawie legalności i zgodności z przepisami wykonanegoocieplenia styropianem budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego na działce nr 3 obręb, nieruchomości położonej przy ul. [...] w J.

Pismem z dnia [...] r. wyjaśnienia złożył technik budowlany S. B., który wskazał, że działka, na której znajduje się przedmiotowy budynek ma mniej niż 16 m, a obiekt zlokalizowany jest w zbliżeniu do granicy z działkami sąsiednimi: 1,50 - 0,60 m (bez ocieplenia). Budynek nr 2, należący do M. K., powstał w [...] r. Okap budynku nr 1, należącego go J. T., opierał się na wysokości stropu nad parterem budyniem nr 2, powodując zalewanie wodami opadowymi. "Mając na względzie zalewanie wodami opadowymi budynku nr 2 zaprojektowałem wykonanie ściany kolankowej poddasza w miejsce 3-warstwowej, 2-warstwową z pustaków "Porothem" grubości 2x19 cm + cegła modularna 9 cm od wewnątrz ścianki kolankowej + styropian gr. 5 cm na zewnętrz budynku od strony połaci. Z uwagi na zbliżenie w/w budynków i zastosowany styropian gr. 5 cm, zamocowany przy użyciu masy klejowej metodą obwodowo - punktową na obwodzie po 5 cm szerokości i plackach w środku płyty (po 3 szt.). Dodatkowo płyty wzmocniono kotwami metalowymi. Ponieważ występują (...) znaczne zawilgocenia 50 cm ściany parteru wykonanej z kamienia łamanego surowego, który należało wyrównać podłożem cementowo - wapiennym. Ponadto należało wyrównać zróżnicowaną głębokościowo powierzchnię ścian styropianem o gr. 5 - 8 cm. Równocześnie należało połączyć wykończenie ścian parteru ze ścianą kolankową poddasza i ścianką zewnętrzną ponad korytem i wieńcem żelbetowym pod rynnami i ponad dachem." Zaznaczono, że budynek nr 2 jest budynkiem wolnostojącym, a przedmiotowa ściana nie posiada zabezpieczenia przeciwpożarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00