Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Gl 923/18

Finanse publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem i pobranej w nadmiernej wysokości 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 4.717 (cztery tysiące siedemset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. A Sp. z o.o. z siedzibą w G. (zwana skarżącą lub Spółką) wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach (zwaną SKO) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem i pobranej w nadmiernej wysokości.

2. Zaskarżona decyzja wydana została na gruncie następującego stanu sprawy.

2.1. Organ I instancji wszczął z urzędu postępowanie wobec skarżącej w sprawie zwrotu dotacji udzielonej w okresie od stycznia do grudnia 2011 r. oraz poinformował, że postępowanie zostało wszczęte w oparciu o wyniki kontroli prowadzonej przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. (zwanego dalej UKS).

W dniu 10 listopada 2017 r. organ I instancji sporządził protokół z kontroli problemowej przeprowadzonej u skarżącej, który przesłał stronie. Pismem z dnia 22 listopada 2017 r. skarżąca poinformowała, że odmawia podpisania protokołu i jednocześnie wnosi o umorzenie postępowania z uwagi na upływ terminu przedawnienia dochodzenia należności, a co za tym idzie bezprzedmiotowość prowadzonego postępowania. Uzasadniając swoje stanowisko powołała się na pismo Prokuratury Okręgowej w T. z dnia 15 września 2017 r. skierowane do Wicestarosty [...] informujące, że śledztwo sygn. [...] zostało postanowieniem z dnia [...] umorzone na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1987, ze zm.- k.p.k.) Prowadzone postępowanie karne nie weszło zatem w fazę ad personam i prowadzone było wyłącznie na etapie fazy in rem. Ponadto, zdaniem skarżącej Starostwo Powiatowe w M. nie zawiesiło skutecznie biegu terminu przedawnienia w przedmiotowej sprawie z uwagi na wadliwe, nieodpowiadające wymogom stawianym przez ustawodawcę zawiadomienie z dnia 3 czerwca 2015 r.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00