Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 marca 2019 r., sygn. III SA/Wa 1490/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sylwester Golec (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz, sędzia WSA Jacek Kaute, Protokolant referent stażysta Agnieszka Dominiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2019 r. sprawy ze skargi L. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 marca 2018 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.28.2018.2.JBB w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz L. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu interpretacją indywidulaną z dnia 29 marca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji, za nieprawidłowe.

Z akt sprawy wynika, że L. sp. z o.o. (dalej powoływana jako skarżąca spółka) złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu odsetek od kredytu na nabycie ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Skarżąca spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. W przyszłości utworzy z drugim wspólnikiem spółkę komandytową. Spółka ta nie będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przychody oraz koszty uzyskania przychodów związane z udziałem w spółce komandytowej łączyć się będą z przychodami oraz kosztami uzyskania przychodów każdego ze wspólników tej spółki w proporcji do przysługującego wspólnikowi prawa do udziału w zysku, a więc także z przychodami i kosztami skarżącej spółki. Spółka komandytowa będzie podmiotem przeznaczonym do realizacji konkretnego celu biznesowego będzie więc spółką celową. Po realizacji tego celu ulegnie rozwiązaniu majątek zostanie podzielony pomiędzy wspólników. W związku z brakiem stosownych postanowień w umowie spółki jej ogół praw i obowiązków będzie niezbywalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00