Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 marca 2019 r., sygn. I SA/Po 40/19

Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca oraz za wrzesień, listopad i grudzień 2007 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił J. K. (dalej jako: "podatnik" lub "skarżący") zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca i za wrzesień, listopad i grudzień 2007 r. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że podatnik nie nabył w 2007 r. oleju napędowego od X. A. K., a wobec tego dane umieszczone na fakturach wystawionych przez A. K. nie odzwierciedlają rzeczywistych transakcji gospodarczych. W konsekwencji tych ustaleń organ pozbawił podatnika prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z ww. faktur VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w P. decyzją z dnia [...] r., nr [...], utrzymał w mocy powyższą decyzję organu I instancji.

Na skutek wywiedzionej przez podatnika skargi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 3 października 2012 r., o sygn. akt I SA/Po 570/12, uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. Wywiedziona od tego orzeczenia przez organ skarga kasacyjna, została oddalona wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 stycznia 2014 r. o sygn. akt I FSK 74/13. W motywach orzeczenia NSA stwierdził, że zasadnie Sąd pierwszej instancji uznał, iż ustalony w sprawie stan faktyczny budzi wątpliwości, a uzasadnienie decyzji organu II instancji wskazuje, że organ ten nie dokonał oceny całego materiału dowodowego. Z treści uzasadnienia decyzji organu odwoławczego nie jest jasne, czy sporne faktury VAT nie dokumentują rzeczywistych transakcji (dostaw paliwa), czy wręcz przeciwnie dokumentują rzeczywiste transakcje, lecz rzeczone paliwo, które sprzedawał A. K. pochodziło z niewiadomego źródła. Ponadto NSA stwierdził, że WSA prawidłowo wskazał, że organ II instancji nie odniósł się do zeznań świadków potwierdzających zakup paliwa przez podatnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00