Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 74/13
W uzasadnieniu faktycznym decyzji, przestawiając ustalenia, które organ podatkowy uznaje za zgodne z rzeczywistością, nie wystarczy powołanie się na określony materiał dowodowy, który przemawia za tymi ustaleniami, ale konieczne jest także w sytuacji, gdy z innych dowodów wynikają przeciwne wnioski, podanie przyczyn, przemawiających za brakiem wiarygodności tych dowodów, a wiarygodnością tej części materiału dowodowego, na podstawie której określone fakty uznano za udowodnione.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia del. WSA Dagmara Dominik-Ogińska (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 października 2012 r. sygn. akt I SA/Po 570/12 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 17 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do lipca, wrzesień, listopad i grudzień 2007 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 3 października 2012r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: Sąd pierwszej instancji) uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. (dalej: organ podatkowy drugiej instancji/ organ odwoławczy) z dnia 17 kwietnia 2012r. Nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia 2 listopada 2011r. Nr [...] określającą J. K. (dalej: podatnik) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług (dalej: VAT) za miesiące od stycznia do lipca i za wrzesień, listopad i grudzień 2007r.
1.2. Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego wynika, że organ podatkowy pierwszej instancji w powołanej na wstępie decyzji doszedł do konkluzji w oparciu o zebrany materiał dowodowy, że transakcje zakupu oleju napędowego przez podatnika od P. [...] faktycznie nie miały miejsca, a tym samym dane umieszczone na kwestionowanych fakturach VAT nie odzwierciedlają rzeczywistego przebiegu transakcji. W konsekwencji pozbawiono podatnika prawa do odliczenia VAT wynikającego ze spornych faktur VAT. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) oraz art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: ustawa o VAT).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right