Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 marca 2019 r., sygn. II SA/Ol 116/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz J. B. kwotę "[...]" zł (słownie: "[...]" złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 26 listopada 2018 r. Wójt "[...]" (dalej jako: "organ pierwszej instancji") odmówił "[...]" (dalej jako: "skarżący") świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na ojca skarżącego - "[...]".

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał m.in., że ojciec skarżącego jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, ustalonym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w "[...]"na stałe w orzeczeniu o niepełnosprawności z dnia 30 maja 2016 r. Niepełnosprawność powstała od 54 roku życia. Ponadto pozostaje on w związku małżeńskim z "[...]", która jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ustalono też, że skarżący sprawuje opiekę nad ojcem. Organ pierwszej instancji stwierdził, że z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 2220) wynika jednoznacznie, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim oraz jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

W złożonym od powyższej decyzji odwołaniu skarżący podniósł, że matka też jest osobą niepełnosprawną i również wymaga jego opieki. W tej sytuacji bez znaczenia jest data powstania niepełnosprawności ojca, skoro wymaga on stałej opieki skarżącego. Skarżący powołał się ponadto na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r., sygn. akt K 38/13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00