Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 marca 2019 r., sygn. I SA/Łd 728/18
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia NSA Teresa Porczyńska Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 marca 2019 r. sprawy ze skargi M. Ś. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Ł., postanowieniem z [...] odmówił M. Ś. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W. z [...] określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 rok.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że decyzją z [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.-W. określił M. Ś. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 rok. Decyzja została doręczona podatnikowi 25 maja 2015 r. w trybie doręczenia zastępczego, na podstawie art. 150 § 4 o.p.. Zatem termin do wniesienia odwołania upłynął z dniem 8 czerwca 2015 r..
Podatnik 5 września 2018 r. nadał w urzędzie pocztowym wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odwołania od ww. decyzji z [...], w którym wskazał, że korespondencja kierowana na jego adres zameldowania odebrana została częściowo przez jego rodziców, z którymi pozostawał wówczas w konflikcie. Nie informowali oni podatnika o odbieranej czy awizowanej korespondencji kierowanej do niego. Nie miał zatem wiedzy o toczącym się postępowaniu, a jego udział w nim zakończył się na etapie kontroli, której wyników nie poznał.
Organ odwoławczy dalej wyjaśnił, że podatnik 24 maja 2018 r. (data wpływu) wniósł o umorzenie zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 rok, powołując się na dzień wydania i numer zaskarżonej decyzji, co jednoznacznie świadczy o tym, iż już wówczas, tj. co najmniej w dniu 18 maja 2018 r. posiadał wiedzę o wydaniu tej decyzji. Zatem, mając na uwadze treść art. 162 § 2 o.p. wniosek o przywrócenie terminu do złożenia przedmiotowego odwołania, w ocenie organu należało złożyć do 25 maja 2018 r., czyli w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi, tj. niewiedzy o wydaniu przedmiotowej decyzji. Natomiast wniosek taki podatnik złożył dopiero 5 września 2018 r.. W konsekwencji podatnik nie wypełnił formalnej wynikającej z ww. przepisu prawa i już z tego względu organ odwoławczy nie może pozytywnie rozpatrzyć wniosku. Nadto, oceniając okoliczności przedstawione we wniosku organ podkreślił, iż weryfikacja prawidłowości rozliczenia w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2009 rok rozpoczęła się od 5 września 2013 r., kiedy to rozpoczęto u podatnika kontrolę w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za okres 1 stycznia - 31 grudnia 2009 r. Poza tym podatnik wskazał adres zamieszkania: T., ul. A 11 i osobiście potwierdził odbiór upoważnienia do ww. kontroli. Korespondencja kierowana była na ww. adres zamieszkania, który został zgłoszony przez podatnika do organu pierwszej instancji. Zawiadomienie o wszczęciu kontroli zostało odebrane przez podatnika 25 kwietnia 2014 r. poza tym 3 marca 2015 r., odebrał postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W. wyznaczające nowy termin zakończenia postępowania podatkowego w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2009. Pomimo odbioru korespondencji podatnik nie wykazał zainteresowania prowadzonym postępowaniem. Z powyższego wynika, że posiadał wiedzę o prowadzonym postępowaniu, a co za tym idzie miał świadomość, że kierowana jest do niego korespondencja. Nadto pozostając, jak twierdzi, w konflikcie z rodzicami nie zmienił adresu, pod jaki mogłaby być kierowana korespondencja z organu podatkowego.