Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 marca 2019 r., sygn. II SA/Lu 912/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Grymuza, Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 marca 2019 r. sprawy ze skargi I. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych I. oddala skargę; II. przyznaje [...] K. B. od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wynagrodzenie z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu w wysokości 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych i dwadzieścia groszy), w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych i dwadzieścia groszy) z tytułu podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] września 2018 r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania I. Ł. (dalej jako: skarżąca) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta C. z [...] sierpnia 2018 r., znak: [...], w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Wspomnianą wyżej decyzją z [...] sierpnia 2018 r. organ I instancji odmówił skarżącej umorzenia nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych za okres od [...] lutego do [...] października 2012 r. w kwocie [...]zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w kwocie [...]zł, za okres od [...] listopada 2012 r. do [...] października 2014 r. w kwocie [...]zł, za okres od [...] grudnia 2014 r. do [...] października 2016 r. w kwocie [...]zł.

W odwołaniu od decyzji skarżąca podniosła, że otrzymane 6 lat temu świadczenia rodzinne zostały wykorzystywane na bieżące potrzeby jej syna. Żądanie zwrotu pobranych świadczeń w jej obecnej sytuacji materialnej i zdrowotnej, niweczy całą udzielona pomoc. W związku z prowadzonym postępowaniem o zwrot należności przeszła silne załamanie nerwowe, w wyniku którego straciła pracę. Po utracie pracy popadła w znaczne zadłużenie. Z uwagi na stan zdrowia i samotne wychowywanie syna nie jest w stanie podjąć pracy. Ponadto podejmując pracę za minimalne wynagrodzenie straci prawo do jakichkolwiek zasiłków, a nawet świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00