Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 marca 2019 r., sygn. II SA/Gd 720/18

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2019 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi Z. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 21 września 2018 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga Z. G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 21 września 2018 r., nr [..], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z dnia 28 listopada 2017 r. skarżący zwrócił się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie świadczenia pieniężnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, załączając do wniosku decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 21 listopada 2017 r., nr [..].

Pismem z dnia 21 grudnia 2017 r. organ zwrócił się do skarżącego o wskazanie, z jakiego tytułu ubiega się o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej oraz o przesłanie dowodów potwierdzających podnoszone przez skarżącego okoliczności.

W odpowiedzi, skarżący wyjaśnił, że ubiega się o potwierdzenie statusu osoby represjonowanej na podstawie art. 3 pkt 3 lit. c powołanej i wyjaśnił, że na skutek wyartykułowania na lekcji wychowania obywatelskiego swojego niezadowolenia z odbywającego się w jego miejscowości w 1973 r. "czynu partyjnego", na podstawie art. 96 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. Karta praw i obowiązków nauczyciela został rozwiązany z nim stosunek pracy. Podstawą dokonanej przez skarżącego krytyki było pijaństwo i chuligaństwo uczestników oraz powstałe na jego skutek szkody. Wobec zastosowanych w stosunku do skarżącego szykan, próbował on poinformować o swojej sytuacji organy ONZ oraz Radio "Wolną Europę". Skarżący wskazał ponadto, że posiada uprawnienia kombatanckie przyznane mu z tytułu doznania obrażeń ciała podczas wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Przy piśmie tym skarżący dołączył do akt pismo z Ministerstwa Oświaty i Wychowania, w którym napisano, że w wyniku rozwiązana z nim umowy o pracę został on pozbawiony możliwości pracy w zawodzie nauczyciela. W piśmie tym wskazano także, że "zawarte w piśmie groźby i sugestie wywołania awantury w G. i krwawych porachunków z przedstawicielami tamtejszych władz winnymi — Zdaniem Obywatela — jego krzywdy, czy nawiązania kontaktów z turystami zagranicznymi dla przesiania odpowiednich materiałów Zagranicę i skorzystania z usług radia "Wolna Europa" — świadczą o braku kwalifikacji ideowo-moralnych do pracy w zawodzie nauczycielskim i potwierdzają słuszność podjętej decyzji". Jednocześnie, skarżący dołączył do akt pismo z ONZ oraz pismo dotyczące ponownego zatrudnienia go w szkolnictwie z dnia 24 stycznia 1990 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00