Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. II SA/Op 556/16

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lutego 2017 r. sprawy ze skargi K. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 6 września 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: także Szef Urzędu), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 2 sierpnia 2016 r., o odmowie potwierdzenia K. B. (dalej: także skarżący) statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych wynikających z przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 693, z późn. zm. - dalej: ustawa o działaczach opozycji).

Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

K. B. 18 maja 2016 r. złożył do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych określonych w ustawie o działaczach opozycji, powołując się na inwigilację jego osoby przez organy bezpieczeństwa Państwa w związku ze zorganizowaniem i prowadzaniem w latach 80-dziesiątych działalności związkowej w A w [...]. Skarżący podał, że w tym czasie przystąpił do tworzenia związków zawodowych w A i następnie w tajnym głosowaniu został wybrany przez załogę na przewodniczącego KZ NSZZ Solidarność. Stwierdził, że sprowadzał w tym czasie do zakładu żywność, którą sprzedawał bez kartek, za co został w stanie wojennym skazany na rok ograniczenia wolności i wysoką grzywnę. W stanie wojennym angażował się również w działalność konspiracyjną i z tego powodu miał w domu przeprowadzane rewizje, był przesłuchiwany przez MO i SB w [...]. Szykowano mu także proces, za to że "chciał siłą obalić istniejący system". Podkreślił, że brał udział w wielu akcjach ulotowych", które nie zostały wykryte przez służby bezpieczeństwa. Zaznaczył, że umorzenie śledztwa przez prokuraturę wojskową nastąpiło dopiero 5 lutego 1992 r., a przewodniczącym Solidarności był do 2001 r., tj. do czasu kiedy doznał [...] i przeszedł po 30 latach pracy na głodową rentę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00