Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 12 września 2019 r., sygn. II SA/Op 197/19
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski Protokolant st. insp. sądowy Katarzyna Stec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2019 r. sprawy ze skargi K. K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 27 marca 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz K. K. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez K. K. (dalej zwanego skarżącymi) jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej też: organ, organ kombatancki) z dnia 27 marca 2019 r., nr [...], którą utrzymał on w mocy decyzję własną z dnia 12 września 2018 r., nr [...], w sprawie odmowy potwierdzenia skarżącemu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z przyczyn politycznych.
Zaskarżona decyzja wydana została w następującym, wynikającym z akt administracyjnych, stanie faktycznym i prawnym:
Wnioskiem z dnia 17 maja 2018 r. skarżący wystąpił do organu kombatanckiego o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych z tytułu działalności opozycyjnej w stanie wojennym po 13 grudnia 1981 r. W opisie działalności powołał się na przynależność do grupy działającej w okresie stanu wojennego na terenie [...], uczestnictwo i współorganizację spotkań działaczy "Solidarności", uczestnictwo w zjeździe "Solidarności" w dniu 13 grudnia 1981 r. w Gdańsku, przenoszenie i załatwianie materiałów służących do druku prasy podziemnej. Podał też, że w związku z działalnością opozycyjną był aresztowany i zwolniony z pracy, a w okresie po zwolnieniu z pracy kontynuował działalność w miejscu swego zamieszkania. W tym czasie był nękany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.