Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 maja 2019 r., sygn. II SA/Gl 377/19
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant Starszy referent Damian Szczurowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2019 r. sprawy ze skargi K.K. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia [...] r., skierowanym do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, K. K. (dalej: "wnioskodawca" lub "skarżący") zwrócił się o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, z taką argumentacją, że był działaczem opozycji antykomunistycznej w latach [...] i Wiceprzewodniczącym Komisji Oddziałowej Związku Zawodowego "[...]" w "A." K. przy grupie robót "B." w budowie, oraz w dniu [...] r. brał udział w strajku na "C.". Wnioskodawca wywodził, że potem ukrywał się w mieszkaniu szwagra z obawy przed aresztowaniem, a od dnia[...] r. zaczął chorować i w okresie od [...] do [...] r. przebywał w szpitalu, w konsekwencji utracił pracę z powodów politycznych. Na poparcie swoich twierdzeń przedłożył decyzję nr [...] Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] r. nie potwierdzającą spełnienia przesłanek, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 693, dalej w skrócie: "ustawa").
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 3 ustawy, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił potwierdzenia skarżącemu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych z tym uzasadnieniem, że materiał dowodowy, na który się powoływał nie potwierdził okoliczności, które stanowiłyby podstawę do jego przyznania.