Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 4 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Rz 1271/16

Kombatanci

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk /spr./ Sędziowie NSA Stanisław Śliwa WSA Paweł Zaborniak Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2017 r. sprawy ze skargi Z.M. na decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Z.M. jest decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dalej "Szef Urzędu" z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, wydana w następującym stanie sprawy.

Wskazany wyżej organ po rozpoznaniu wniosku Z.M. z dnia [...] listopada 2015 r. decyzją z dnia [...] lutego 2016 r. Nr [...] odmówił wnioskodawcy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że wnioskodawca nie spełnia przesłanek warunkujących przyznanie takiego statusu w rozumieniu odpowiednio art. 2 ust. 1 i art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 693 ze zm., dalej "ustawa" ). Brak jest bowiem dowodów na stosowanie wobec niego represji oraz brak potwierdzających działalność w nielegalnych strukturach NSZZ Solidarność przez okres co najmniej 12 miesięcy. Takich dowodów brak jest także wśród dokumentów nadesłanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00