Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 lutego 2019 r., sygn. III SA/Kr 1285/18

Zabezpieczenie społeczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie WSA Halina Jakubiec (spr.) WSA Maria Zawadzka Protokolant specjalista Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lutego 2019 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków-Śródmieście Zachód Danuty Jantas sprawy ze skargi S. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 18 października 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego skargę oddala.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 18 października 2018 roku nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] 2018 roku nr [...] o odmowie przyznania S. L. (Skarżącej) świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem A. L. Zaskarżona decyzja została poprzedzona następującymi okolicznościami:

S. L. w dniu 29 sierpnia 2017 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Do wniosku złożony został komplet wymaganych dokumentów i oświadczenia.

Burmistrz Miasta decyzją z dnia [...] 2017 r. nr [...] odmówił S. L. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem A. L. Na uzasadnienie organ I instancji przytoczył treść art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych (t. jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 1518 z późn. zm.), dalej jako: ustawa o świadczeniach rodzinnych. i stwierdził, że w tym przypadku istnieją dwie przesłanki negatywne uniemożliwiające przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Zdaniem organu, jedną przesłanką negatywną jest to, że pozostaje on w związku małżeńskim (z wnioskodawczynią), a drugą - brak legitymacji żony do wystąpienia o świadczenie pielęgnacyjne z uwagi na fakt, iż nie jest obowiązana do świadczeń alimentacyjnych względem męża.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00