Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 lutego 2019 r., sygn. II SA/Go 756/18
Powszechny obowiązek obrony
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Asesor WSA Jarosław Piątek (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2019 r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie powołania na ćwiczenia wojskowe uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień - kartę powołania seria P nr [...] z dnia [...] r.
Uzasadnienie
Wojskowy Komendant Uzupełnień decyzją - karta powołania z dnia [...] lipca 2018 r., seria [...], działając na podstawie art. 60 ust. 1 i 2 w zw. z art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1430; dalej jako ustawa), powołał S.M. do ćwiczeń wojskowych w terminie od [...] września 2018 r. do [...] października 2018 r.
W uzasadnieniu wskazał, że powołany jest zdolny do czynnej służby wojskiej, a powołanie nastąpiło ze względu na potrzeby Sił Zbrojnych RP w celu spełnienia obowiązku służby wojskowej w ramach powszechnego obowiązku obrony, o którym mowa w art. 4 ust. 2 oraz art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W odwołaniu od tej decyzji S.M. wniósł o odroczenie konieczności stawienia się na ćwiczenia wojskowe z uwagi na swoją trudną sytuację życiową. Podał, iż jest ojcem dwuletnich bliźniaczek, które urodziły się w 32 tygodniu ciąży ze skrajnie niską masą urodzeniową. Dzieci wymagają szczególnej opieki i rehabilitacji. Jedna z córek posiada orzeczenie o niepełnosprawności i jest pod opieką licznych poradni specjalistycznych. Uczęszcza ona na dzienną rehabilitację ruchową oraz na rehabilitację laryngologiczną z powodu niedosłuchu. Druga z córek znajduje się pod stałą opieką kardiologiczną. Wyjaśnił, że oboje z żoną sami zajmują się dziećmi dlatego stała obecność obojga rodziców jest niezbędna aby zapewnić bliźniaczkom odpowiedną opiekę. Do odwołania dołączył orzeczenie o niepełnosprawności córki, wypis ze szpitala oraz akty urodzenia dzieci.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right