Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Kr 654/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Dąbek (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Agnieszka Sotnicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi D. W. na orzeczenie Rejonowej Komisji Lekarskiej z dnia 24.04.2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju skargę oddala

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 19 stycznia 2010r.

Pismem z dnia 28 stycznia 2009r. Wojskowa Komenda Uzupełnień skierowała szeregowego rezerwy D. W. na badania do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej celem ustalenia zdolności do służby wojskowej.

W dniu 3 lutego 2009r. Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska, działając na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. nr 151, poz. 1595 z późn. zm.), wydała orzeczenie Nr [...], w którym stwierdziła, iż szer. rez. D. W. jest niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju (kat. D - załącznik nr 1 Grupa II). Powołano się na wyniki przeprowadzonych przez Komisję badań, w których rozpoznano u D. W. przebytą, leczoną operacyjnie korekcję przyparcia bocznego rzepki i niestabilność stawu kolanowego prawego z zanikiem mięśnia czworogłowego uda o 3 cm - upośledzające sprawność ruchową (§ 77 pkt 3 załącznika do w/w rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej) oraz wzrost powyżej 185 cm (§ 1 pkt 1 załącznika do w/w rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej). Zdaniem Komisji, schorzenia te nie pozostają w związku ze służbą wojskową.

Od powyższego orzeczenia D. W. wniósł odwołanie, w którym wyjaśnił, iż kontuzji prawego stawu kolanowego nabawił się w styczniu 2004r. podczas treningu piłkarskiego na zgrupowaniu sportowym. Natomiast w styczniu 2005r. w Szpitalu Klinicznym [...] przeprowadzono u niego zabieg operacyjny kolana prawego z usunięciem mikrozłamań. Odwołujący się podniósł, iż po zakończeniu leczenia specjalistycznego odzyskał sprawność ruchową stawu kolanowego, czego wynikiem jest zaświadczenie lekarskie z dnia 20 maja 2006r. oraz zaświadczenie z dnia 20 stycznia 2009r. z zaleceniem zdolności do wznowienia treningów piłkarskich oraz pełnienia służby wojskowej wydane przez specjalistę chirurgii i ortopedii traumatologa z Szpitala Klinicznego [...]. Ponadto D. W. nadmienił, iż Komisja Poborowa, przed którą stanął przed powołaniem go do służby wojskowej, otrzymała pełną dokumentację medyczną wraz z historią choroby i nie znalazła żadnych przeciwwskazań, które by mu uniemożliwiały służbę w wojsku, określając jednocześnie stopień jego zdolności do służby wojskowej w przedziale kategorii A, czyli zdolny do służby wojskowej. D. W. wyjaśnił, iż nie odwoływał się od orzeczenia decyzji komisji lekarskiej, ponieważ chciał służyć w wojsku w charakterze żołnierza zawodowego. Dodatkowo odwołujący się stwierdził, iż nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z urazem, który nabył w dzieciństwie. Jego zdaniem, nie ma zatem żadnych przeciwwskazań by nie mógł służyć w wojsku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00