Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Wa 701/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Ewa Izabela Fiedorowicz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Włodzimierz Gurba, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant referent stażysta Jolanta Replin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi C. O. T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] czerwca 2017 r. Naczelnik [...] Urzędu Celno - Skarbowego w W. (dalej: Naczelnik UCS lub organ pierwszej instancji), po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego, dokonał wobec C. O. T. sp. z. o. o. z siedzibą w W. (dalej: skarżąca, strona lub spółka) rozliczenia podatku od towarów usług za grudzień 2015 r. Naczelnik USC stwierdził, że z uwagi na uregulowania zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm. dalej: ustawa o VAT), stronie nie przysługuje prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego ze wskazanych faktur VAT na łączną kwotę 1.282.414,69 zł. W konsekwencji organ ten określił stronie kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za grudzień 2015 r. w wysokości 397.306,00 zł. Ponadto organ zakwestionował prawidłowość zadeklarowanej przez spółkę wysokości wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów związanej z badanymi transakcjami, mającymi za przedmiot panele fotowoltaiczne.

Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (Dyrektor IAS) decyzją z [...] stycznia 2018 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika UCS z [...] czerwca 2017 r.

Dyrektor IAS podzielił stanowisko Naczelnika UCS i przyjął, że stronie na podstawie art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy o VAT, nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur wystawionych na rzecz spółki przez N. G. sp. z o. o., A. M. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą PHU A. T. (dalej: A. M.) oraz C.s sp. z o. o. sp. k., a także uznał, że faktury wystawione na rzecz SLM s.r.o. Tytułem wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów, nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Zdaniem organu transakcje uwzględnione przez skarżącą w rozliczeniu za grudzień 2015 r. spełniały przesłanki pozwalające uznać je za funkcjonujące w ramach tzw. "karuzeli podatkowej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00