Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Rz 1270/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Piotr Godlewski Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka /spr./ WSA Elżbieta Mazur - Selwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry -skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] Naczelnik [...] Urzędu Celno - Skarbowego w [...] wymierzył PP (skarżącemu) karę spieniężą w wysokości 12 000 zł z tytułu urządzania gier na automacie [...] w lokalu [...], tj. poza kasynem gry.

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ podał, że w dniu 23 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w [...] przeprowadzili kontrolę w lokalu [...]. W ramach czynności kontrolnych funkcjonariusze zatrzymali dwa automaty do gier [...] o nr bocznych [...]. Oba automaty były podłączone do sieci energetycznej i internetowej.

Na podstawie przeprowadzonego w toku kontroli eksperymentu polegającego na odtworzeniu możliwości prowadzenia gier oraz na podstawie dołączonej do akt sprawy opinii jednostki badającej: Laboratorium Celnego Izby Celnej w [...] (opinia z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...], uzupełnionego sprawozdaniem z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...]) ustalono, że sporne urządzenie, o nr bocznym [...], jest urządzeniem elektronicznym, które umożliwia odpłatne prowadzenie gier w systemie [...]. Ustalono, że wynik gry uzależniony jest wyłącznie od przypadku (programu sterującego grą), ponieważ gracz nie decyduje o określonym wyniku. Zatrzymanie w zamierzonym układzie przez gracza obracających się bębnów kolorowymi symbolami, obracających się z prędkością wielokrotnie przekraczającą ludzką percepcję, jest niemożliwe do przewidzenia, co zdaniem organu świadczy o zaistnieniu elementu losowości. Ponadto gry prowadzone są w celach komercyjnych, tj. odpłatnie, w celu osiągnięcia zysku. Tym samym wyczerpują znamiona gry na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 165 z późn. zm.) - dalej: "u.g.h.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00