Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 16 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Lu 573/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Andrzej Niezgoda Protokolant starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do listopada 2012 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz M. M. kwotę [...]zł ([...]) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ, organ odwoławczy) po rozpatrzeniu odwołania M. M. (strona, skarżący, podatnik) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. (organ pierwszej instancji) z [...] [...] określającą skarżącemu przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia do listopada 2012 r. wraz z odsetkami za zwłokę liczonymi na dzień wydania decyzji oraz orzekającą o zabezpieczeniu na majątku podatnika tych kwot.

Zaskarżona decyzja wydana została w następującym stanie sprawy.

W trakcie prowadzonego u podatnika postępowania kontrolnego m.in. w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2012 r. organ pierwszej instancji uznał, że w sprawie zaistniały przesłanki do dokonania zabezpieczenia z uwagi na: prawdopodobieństwo nierzetelności ksiąg podatkowych firmy "A" - M. M. w zakresie ujęcia w nich faktur niedokumentujących rzeczywistych dostaw towarów, zbycie w dniu 14 lutego 2017 r. na rzecz tej samej osoby fizycznej trzech nieruchomości; wysokość przybliżonej kwoty zaległych zobowiązań podatkowych za 2012 r., to jest [...] zł plus odsetki za zwłokę w kwocie [...] zł. Wobec powyższego ponowną decyzją z [...] 2017 r. (pierwotna decyzja organu pierwszej instancji z [...] 2016 r. została przez organ odwoławczy uchylona) orzekł o zabezpieczeniu na majątku podatnika zobowiązań w podatku od towarów i usług za wyżej wymienione okresy rozliczeniowe 2012 r. Na uzasadnioną obawę niewykonania zobowiązań podatkowych, w ocenie organu pierwszej instancji, wskazuje nadto charakter stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowości świadczących o celowym wykorzystaniu przez podatnika faktur zawierających kwoty podatku naliczonego, o które obniżony został podatek należny wykazany w deklaracjach VAT-7.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00