Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Gl 805/18

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek,, Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Protokolant starszy referent Barbara Urban, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi H. K. i K. P. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie ustalenia i wypłaty odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r. nr [...] Prezydent Miasta B. orzekł o umorzeniu postępowania w sprawie ustalenia i wypłaty na rzecz K. P. i H. K. (dalej: skarżące) odszkodowania za "odjecie prawa własności poprzez ustanowienie decyzją wywłaszczeniową tzw. służebności administracyjnej" w związku z zajęciem przez Zakłady Energetyczne Okręgu [...] - Zakład Energetyczny B. nieruchomości położonej w B., oznaczonej jako działka nr 1, (obręb [...] K.), stanowiącej poprzednio własność K. K., celem budowy linii elektroenergetycznej 220 kV relacji [...] - [...] - [...].

W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości warunkiem uzyskania odszkodowania było złożenie wniosku lub zawarcie porozumienia, to tym samym ustawa ta wymagała podjęcia przez uprawnionego działań w zakresie dochodzenia roszczenia w tym zakresie. W ocenie organu I instancji, wniosek należało uznać za bezprzedmiotowy, gdyż obowiązująca ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami nie daje podstaw prawnych do ustalenia i wypłaty żądanego odszkodowania.

Od decyzji tej odwołanie złożyły skarżące, wskazując na błędne zakwalifikowanie ich wniosku. Nie wnosiły, jak twierdzą, o ustalenie odszkodowania za straty spowodowane wejściem na grunt, w tym straty w uprawach, co było objęte zakresem przedmiotowym normy wynikającej z art. 36 ustawy. Ich żądanie dotyczyło odszkodowania za "odjęcie prawa własności poprzez ustanowienie decyzją wywłaszczeniową tzw. służebności administracyjnej" na gruncie w związku z treścią art. 35 ust. 2 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00