Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. III SA/Gl 934/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Orzepowska-Kyć (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys-Kmiecik, Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Protokolant Specjalista Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi "A" w C. Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w W. w interpretacji indywidualnej z [...] r. wydanej na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm. - dalej określana jako O.p.) uznał, że nieprawidłowe jest stanowisko A w C. Sp. z o.o. (dalej określanego jako Wnioskodawca, skarżący lub podatnik), zajęte we wniosku z [...] r. w zakresie stwierdzenia, czy wartość rekompensaty, jaką strona otrzymuje za świadczenie usług transportu zbiorowego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
We wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny Spółka wyjaśniła, że jest [...] spółką prawa handlowego, której założycielem i 100% udziałowcem jest Gmina C.. Gmina rekompensuje Spółce koszty związane ze świadczeniem usług w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, poprzez dofinansowanie jej bieżącej działalności na zasadach określonych w zarządzeniu nr [...] Burmistrza C. z [...] r., przy czym wysokość rekompensaty nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej wynikowi finansowemu netto, który obliczany jest jako: suma kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usług transportu publicznego, minus inne przychody wygenerowane podczas wypełniania usług publicznych transportu zbiorowego, minus wszystkie dodatnie wpływy finansowe dotyczące prowadzonej pomocniczej (dodatkowej) działalności, plus rozsądny zysk, plus podatek dochodowy w obligatoryjnym wymiarze. Stawka rekompensaty na pokrycie kosztu jednostkowej netto wozokilometra ustalana jest łącznie dla wszystkich rodzajów autobusów. Miesięczna wysokość rekompensaty za zrealizowane zadanie przewozowe stanowi iloczyn stawki rekompensaty na pokrycie kosztu jednostkowego netto wozokilometra i realizowanych przez Wnioskodawcę zadań przewozowych wyrażonych w kilometrach. Rozliczanie usługi następuje na podstawie noty księgowej wystawianej 2 razy w miesiącu. Uzyskana rekompensata nie ma wpływu na cenę biletu. Nie stanowi wynagrodzenia za świadczone usługi, gdyż Gmina nie nabywa od wnioskodawcy żadnych usług. Nabywają je mieszkańcy Gminy i Gmin sąsiednich. Wnioskodawca wykonuje zadania własne Gminy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right