Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. IV SA/Wr 381/18

Pomoc społeczna

 

|Sygn. akt IV SA/Wr 381/18 | | , , [pic], , WYROK, , W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, , , Dnia 7 listopada 2018 r., , , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w składzie następującym:, Przewodniczący:, , Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), , Sędziowie:, Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, , , Protokolant:, sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz, , , po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 listopada 2018 r., sprawy ze skargi D. Ż. opiekuna prawnego J. R., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W., z dnia [...] maja 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego i specjalnego zasiłku celowego, , , uchylono zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji., , , ,

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. zaskarżoną decyzją utrzymało w mocy decyzję wydaną przez Wójta Gminy w W. z dnia [...] kwietnia 2018 r. ([...]), odmawiającą przyznania stronie skarżącej D. Ż. opiekunowi prawnemu J. R. zasiłku celowego oraz specjalnego zasiłku celowego na leczenie i wykup okularów.

Organ pierwszej instancji, po rozpatrzeniu wniosku strony skarżącej z dnia 26 lipca 2016 r., który wpłynął do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w dniu 7 marca 2018 r., opisaną na wstępie decyzją, odmówił przyznania zasiłku celowego oraz specjalnego zasiłku celowego na leczenie i wykup okularów.

Od decyzji tej, nie zgadzając się z nią, odwołanie wniósł opiekun prawny, wskazując, że niezrozumiałym jest, dlaczego do dochodu rodziny zaliczono dochód z "zapuszczonego" gospodarstwa rolnego, a także zaznaczono, iż podopieczny - ubezwłasnowolniony całkowicie brat - "musi być leczony".

Rozpoznając odwołanie organ drugiej instancji wpierając swą argumentację orzeczeniami sądów administracyjnych podkreślił, że stosownie do art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.; dalej zwanej "ustawą") potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy powinny zostać uwzględnione, jeżeli odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej. Organ administracji publicznej musi zatem brać pod uwagę własne możliwości finansowe i konieczność zaspokajania elementarnych potrzeb bytowych również innych osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, a zwłaszcza takich, które w ogóle nie posiadają dochodu. Według zaś art. 39 ust. 1-2 ustawy, zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu. Okoliczności, określone w art. 39 ust. 2 ustawy, których wystąpienie uprawnia do przyznania zasiłku celowego, wskazane zostały przez ustawodawcę jedynie przykładowo. Ocenę okoliczności uzasadniających przyznanie zasiłku celowego pozostawiono uznaniu organu administracji publicznej. Według natomiast art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy, w związku z § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1058), prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 514 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00