Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 listopada 2018 r., sygn. II SA/Sz 875/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 listopada 2018 r. sprawy ze skargi K. K. na uchwałę Rady Gminy Kołobrzeg z dnia 30 marca 2010 r. nr XLIV/293/10 w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kołobrzeg dla obrębu ewidencyjnego Zieleniewo I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w zakresie jednostki oznaczonej symbolem [...] w części przebiegającej wzdłuż działek nr [...], [...], [...], [...], [...], II. zasądza od Gminy Kołobrzeg na rzecz skarżącej K. K. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

1. Dnia 30 marca 2010 r., Rada Gminy Kołobrzeg uchwałą Nr XLIV/293/10 zmieniła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy Kołobrzeg dla obrębu ewidencyjnego Zieleniewo.

2. W dniu 23.04.2018 r. do Rady Gminy w K. wpłynęło, w trybie art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U.2017.1875), wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wynikającego z uchwały Nr XLIV/293/10 Rady Gminy Kołobrzeg z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Kołobrzeg dla obrębu ewidencyjnego Zieleniewo, złożone przez K. K. (dalej przywoływana jako: "Skarżąca").

3. Odnosząc się do przedstawionych zarzutów Organ w odpowiedzi na wezwanie wyjaśnił, że prawo własności choć jest prawem konstytucyjnie chronionym, zgodnie z art. 21 Konstytucji Rzeczpospolitej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.), nie oznacza, że jest prawem bezwzględnym. Prawo to doznaje ograniczeń na gruncie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1073 z późn. zm., dalej przywoływana jako: "u.p.z.p."). Ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie rozszerzają uprawnień właścicielskich, wręcz przeciwnie stanowią one ograniczenia prawa własności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00