Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II SA/Rz 743/18

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Krystyna Józefczyk /spr./ Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Marcin Kamiński Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Starosty [...] z dnia [...] marca 2018 r. nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego W. B. kwotę 200 zł /słownie: dwieście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi W.B. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego, dalej "Kolegium", z dnia [...] kwietnia 2018 r. Nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.

Z akt administracyjnych spawy wynika, że Komendant Powiatowy Policji w [...] pismem z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] zwrócił się do Starosty Powiatu [...] o ocenę stanu zdrowia W.B. w związku ze stwierdzeniem podczas przeprowadzonych czynności służbowych u odwołującego pogarszania się stanu zdrowia.

Starosta [...] decyzją z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] orzekł o skierowaniu W.B. na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Podstawą skierowania było stwierdzenie wystąpienia przesłanki określonej w art. 99 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit a ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 97 ze zm., dalej "u.k.p.") z uwagi na fakt, że na podstawie ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywanych zadań własnych istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy.

W odwołaniu od powyższej decyzji W.B. zarzucił w szczególności błędne ustalenie stanu faktycznego wynikające z nierozpoznania całego materiału dowodowego w sytuacji, gdy podstawą do skierowania na badania lekarskie mogły być jedynie konkretne zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia, związane z jego określonymi zachowaniami lub diagnozą lekarską wskazującą bezpośrednio na możliwość istnienia przeciwwskazań do kierowania pojazdami, które u odwołującego nie wystąpiły. W sytuacji zaś wątpliwości, te winny zostać rozstrzygnięte na korzyść strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00