Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. II SA/Łd 737/18
Inne
Dnia 22 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Łyżwa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2018 roku sprawy ze skargi J. E. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie czasowego odebrania zwierząt - oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., po rozpatrzeniu odwołania J. E., od decyzji Wójta Gminy W. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie czasowego odebrania J. E. 10 psów rasy owczarek niemiecki, przetrzymywanych w miejscowości W. 15, na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.) dalej: k.p.a, uchyliło w całości decyzję organu I instancji i orzekło:
1. o czasowym odebraniu J. E. 10 psów rasy owczarek niemiecki, przetrzymywanych w miejscowości W. 15,
2. o pozostawieniu odebranych zwierząt pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w P. - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w P., ul. A 3.
Z akt sprawy wynika, że decyzją z dnia [...] r. organ I instancji orzekł o czasowym odebraniu J. E. 10 psów rasy owczarek niemiecki, przetrzymywanych w miejscowości W. 15. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji przedstawił przebieg postępowania i uznał, że były podstawy do odebrania właścicielowi zwierząt w trybie art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt.
Od decyzji organu I instancji odwołanie wniósł J. E., reprezentowany przez pełnomocnika, zarzucając zaskarżonej decyzji rażące naruszenie przepisów postępowania, mające istotny wpływ na rozstrzygnięcie:
- art. 10 § 1 oraz art. 79 § 1 i 2 k.p.a. poprzez brak zapewnienia stronie prawa do czynnego udziału w postępowaniu, w tym do brania udziału w przesłuchaniu świadków P. Ś. oraz Ł. M., które zostały odbyte bez zawiadomienia strony o czynności i przy braku zapewnienia możliwości jej udziału w tym przesłuchaniu i zadawanie pytań świadkom,