Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. III SA/Kr 811/18

Geodezja i kartografia

 

|Sygn. akt III SA/Kr 811/18 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 13 listopada 2018 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Ewa Michna (spr.), Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak, WSA Hanna Knysiak-Sudyka, Protokolant: Tomasz Famulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r., sprawy ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 24 maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 24 maja 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta z [...] 2015 r. o rozgraniczeniu nieruchomości gruntowych położonych w N w obrębie [...] w części dotyczącej rozgraniczenia nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o numerze ew. [...], w obr. [...] o pow. 0,2789 ha, obj. Kw Nr [...], stanowiącej własność L. C. i D. C. z działką gruntu o numerze ew. [...], w obr. [...] o pow. 0, 4892 ha, obj. Kw Nr [...], stanowiącej współwłasność L. S. (dalej "skarżący"), R. K., S. K., A. G. i M. G.

Decyzję wydano w następującym stanie sprawy:

Decyzją z [...] 2015 r. Prezydenta Miasta orzekł o rozgraniczeniu działki [...] z działkami: [...], [...], [...], [...], [...], [...].

Pismem z 15 stycznia 2018 r. skarżący zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności ww. decyzji. Skarżący zarzucił, że decyzja rażąco naruszyła prawo i wyjaśnił, że ustalony przebieg granicy został oznaczony na szkicu granicznym protokołu granicznego numerami [...], [...], [....], [...], [...], [...]. Wymienione punkty graniczne ustalono w oparciu o współrzędne punktów załamania granicy z mapy ewidencyjnej gruntów miasta N oraz dane z operatu podziału włączonego do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego pod numerem KERG [...]. Przy czym, w ocenie skarżącego, powołany w decyzji ww. operat podziału jako podstawa ustalenia współrzędnych punktów załamania granicy obu nieruchomości, tj. działki [...] i [...], nie dotyczył żadnej z tych działek. Operat bowiem został sporządzony 25 maja 2010 r. i dotyczył podziału działki ewidencyjnej nr [...] obręb [...], stanowiącej własność J. i S. S. Jednocześnie nie został wzięty pod uwagę i nie stanowił podstawy ustalenia granic operat podziału działki ewidencyjnej [...] na działki [...] i [...], dokonany w 1992 r. Opisany sposób rozgraniczenia, zdaniem skarżącego, naruszył § 4, § 5 i § 6 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji Oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz. U. Nr 45, poz. 453). W ocenie skarżącego, pominięcie operatu podziałowego działki [...], a przyjęcie jedynie operatu podziałowego działki [...] (nie dotyczącego działki [...]), stanowiło naruszenie powołanych przepisów prawa oraz art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 2101 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00