Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II SA/Bd 899/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie sędzia WSA Anna Klotz asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant asystentka sędziego Magdalena Tambelli- Orwat po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A. W. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych i nałożenia obowiązku przedłożenia określonych dokumentów oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) w B. , na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1332 ze zm., dalej powoływanej jako "ustawa Prawo budowlane" lub "Pb") nakazał A. W. i M. W. wstrzymanie robót budowlanych polegających na budowie budynku garażowo-gospodarczego na działce o nr [...], w miejscowości B., gmina B. realizowanych bez wymaganej prawem decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nałożył obowiązek przedstawienia w terminie do dnia [...] r. (postanowieniem z dnia [...] r. na wniosek A. W. i M. W. zmieniono termin wykonania nałożonego obowiązku do dnia [...] r.) następujących dokumentów związanych z budową przedmiotowego budynku garażowego, zrealizowanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę: 1) czterech egzemplarzy projektu budowlanego budowy budynku garażowego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi; 2) oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. PINB nie ustalił, wymagań dotyczących niezbędnych zabezpieczeń budowy w związku z tym, iż roboty są wykonywane w obiekcie zamkniętym, tj. terenie ogrodzonym.

W uzasadnieniu decyzji PINB wskazał, że w następstwie pisma z Komendy Powiatowej P. w B. z dnia [...] r. o prowadzonych czynnościach w śledztwie Prokuratury Rejonowej w B. w sprawie poświadczenia nieprawdy oraz przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w okresie od [...] r. do [...] r. przez Inspektora Wydziału Architektury i Budownictwa (WAiB) Starostwa Powiatowego w B. A. G., inspektorzy nadzoru budowlanego przeprowadzili w dniach [...] r. i [...] r. czynności kontrolne budynku garażowo-gospodarczego na działce nr [...] w B. gmina B., w toku których ustalono, że inwestorzy i właściciele tego budynku A. i M. W. nie posiadają decyzji o pozwoleniu na budowę przedmiotowego budynku, a jedynie złożony do Starostwa Powiatowego w B. w dniu [...] r. wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, informując że A. G., jako pracownik WAiB zobowiązał się do wykonania projektu budowlanego, załatwienie wszystkich spraw formalnych związanych z budowę oraz zapewnił inwestorów, że wszystkie dokumenty są kompletne i można rozpocząć budowę. Pismem z dnia [...] r. Starosta [...] poinformował PINB, w odpowiedzi na jego zapytanie, m.in. że nie została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę przedmiotowego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00