Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 października 2018 r., sygn. II SA/Wr 316/18

Budowlane prawo; Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędziowie: Sędzia WSA Anna Siedlecka Asesor WSA Wojciech Śnieżyński (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 października 2018r. sprawy ze skargi K. B. i M. B. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie obowiązku przedłożenia wskazanych dokumentów i nakaz zabezpieczenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego poprzez ogrodzenie obiektu I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz skarżących kwotę 597 zł (słownie: pięćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...].11.2017 r. PINB w [...], na podstawie art. 48 ust. 2 i ust. 3 oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.) - dalej: u.p.b., nałożył na K. B. i M. B. - jako inwestorów samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr [...] w miejscowości [...], obowiązek przedłożenia w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się tego postanowienia, określonych w nim dokumentów jednocześnie nakazując zabezpieczyć budowany budynek.

W uzasadnieniu tego postanowienia PINB przedstawił przebieg wszczętego w roku 2015 postępowania administracyjnego, m.in. obszernie opisując zeznania osób zamieszkujących w najbliższym sąsiedztwie inwestycji. Na podstawie w ten sposób zgromadzonego materiału dowodowego PINB uznał, że inwestorzy dokonując generalnego remontu budynku rozbudowali go nie tylko o pomieszczenie gospodarcze ale także o trzy ganki. PINB dodatkowo podkreślił, że z aktualnej mapy znajdującej się w zasobie Powiatowego Zakładu Katastralnego we [...] (dostępnej na serwisie wrosip) wynika, że ganki o które został rozbudowany budynek mieszkalny jednorodzinny zostały sklasyfikowane jako obiekty nieznanego pochodzenia, które zostały naniesione na mapę po analizie zdjęć lotniczych z ortofotomapy z 2014 r. Wobec tego organ nadzoru budowlanego stopnia powiatowego stwierdził, że inwestorzy popełnili opisaną na wstępie samowolę budowlaną. Uznając natomiast, że istnieje możliwość doprowadzenia tego obiektu do stanu zgodnego z prawem, organ nałożył na inwestorów obowiązek przedstawienia dokumentacji wymienionej w art. 48 ust. 3 u.p.b.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00