Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 26 października 2018 r., sygn. I SA/Po 311/18
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia WSA Dominik Mączyński Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2018 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia ulgi w postaci umorzenia 50% zaległości w podatku od nieruchomości za okres od maja do czerwca 2017 r. oraz umorzenia 100% odsetek za zwłokę od zaległości w podatku od nieruchomości za okres od maja do czerwca 2017 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] marca 2018 r. Syndyk [...] z o.o. w upadłości likwidacyjnej w C. wniósł skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] października 2017 r. nr [...], odmawiającą umorzenia zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości za okres od maja 2017 do czerwca 2017 r. wraz z odsetkami za zwłokę.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której pismem z dnia [...] lipca 2017 r. Syndyk wniósł o umorzenie 50% należności głównej w podatku od nieruchomości oraz 100% odsetek od zaległości za ww. okres. Na dzień złożenia wniosku zaległości za maj i czerwiec 2017 r. wynosiły: [...] zł należności głównej oraz [...] zł odsetek. Uzupełniając wniosek na wezwanie organu, Syndyk złożył formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis, oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy w zakresie pomocy de minimis, rachunek zysków i strat za 2016 r., [...] za lata 2014 - 2016, [...] za lata 2014 i 2016, operaty szacunkowe nieruchomości położonych w C. , [...] i w P. (współwłasność), spis inwentarza, listę wierzycieli oraz uzupełniającą listę wierzycieli. Uzasadniając wniosek, Syndyk wskazał, że najwyższym kosztem obciążającym masę upadłości jest podatek od nieruchomości upadłego, która nie posiada środków na zapłatę zobowiązania podatkowego. Brak chociaż częściowego umorzenia płatności z tytułu podatku od nieruchomości może doprowadzić do sytuacji, w której Syndyk, z uwagi na brak środków na pokrycie bieżących zobowiązań, będzie zmuszony wystąpić do Sędziego Komisarza z wnioskiem o umorzenie toczącego się postępowania. Wówczas wchodzące do majątku składniki masy upadłości zostaną zwrócone upadłemu, a planowana sprzedaż masy upadłości (ruchomości i nieruchomości), która rodzi szanse na szybką spłatę zobowiązań przysługujących wierzycielom upadłego, nie dojdzie do skutku. W ocenie Syndyka, z uwagi na trudną sytuację upadłego, a także z uwagi na cel prowadzonego postępowania upadłościowego, umorzenie zaległości podatkowych poparte jest ważnym interesem publicznym i społecznym.