Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. I SA/Po 693/18
Ulgi podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lutego 2019 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia 50% zaległości w podatku od nieruchomości za okres od lipca do października 2017 r. oraz odmowy umorzenia 100% odsetek naliczonych od zaległości w podatku od nieruchomości za okres od lipca do października 2017 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] lipca 2018 r. Syndyk masy upadłości X. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej w C. wniósł skargę na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...], odmawiającą umorzenia 50 % zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości okres od lipca do października 2017 r. wraz z odsetkami za zwłokę.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle stanu faktycznego sprawy, w której pismem z [...] października 2017 r. Syndyk wniósł o umorzenie 50% należności głównej w podatku od nieruchomości oraz 100% odsetek od zaległości za ww. okres. Uzasadniając wniosek, Syndyk wyjaśnił, że z przeprowadzonej analizy dokumentów wynika, że najwyższym kosztem obciążającym masę upadłości jest podatek od nieruchomości, a na chwilę obecną nie posiada środków na zapłatę zaległości z tego tytułu. W wyniku zobowiązania Sędziego komisarza zaktualizowana została wycena majątku wchodzącego w skład masy upadłości, a Syndyk podejmuje kolejne czynności mające doprowadzić do sprzedaży majątku upadłego. W przypadku sprzedaży będzie możliwa spłata zobowiązań masy upadłości wobec Gminy C., a nowy właściciel da szansę na uzyskiwanie stałych dochodów z tytułu podatku od nieruchomości. Zdaniem Syndyka brak chociaż częściowego umorzenia zaległości przez Wójta może doprowadzić do sytuacji, w której Syndyk z uwagi na brak środków na pokrycie bieżących zobowiązań będzie zmuszony wystąpić z wnioskiem o umorzenie postępowania upadłościowego. Natomiast udzielenie ulgi przyczyni się do poprawy sytuacji Spółki. Ponadto znacznymi kosztami masy upadłości są koszty związane z ochroną majątku upadłego w C. oraz bieżące koszty postępowania: koszty korespondencyjne, sądowe, procesowe, związane z wynagrodzeniem za prowadzenie księgowości upadłego. Syndyk podkreślił również, że zawiadomił Prokuraturę Okręgową w P. o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa zarządu, który wyprowadził z masy upadłości kwotę [...]zł. Do ww. wniosku Syndyk załączył postanowienia, na które się w nim powołał, wypełniony formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz oświadczenie dotyczące pomocy publicznej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right