Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 października 2018 r., sygn. II SA/Ol 454/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Matczak sędzia WSA Beata Jezielska Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2018 r. sprawy ze skargi A. U. i M. U. na postanowienie Wojewody z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie wstrzymania wykonania ostatecznej i prawomocnej decyzji dotyczącej pozwolenia na budowę oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 10 stycznia 2018 r. "[...]" (dalej jako: "organ pierwszej instancji") zatwierdził projekt budowlany i udzielił "[...]"pozwolenia na budowę obejmującego budowę "[...]".

Wnioskiem z dnia 19 lutego 2018 r. "[...]" (dalej jako: "skarżący") zwrócili się do organu pierwszej instancji o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej powyższą decyzją, na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257), dalej powoływanej jako K.p.a. Jednocześnie wnieśli o wstrzymanie wykonania tej decyzji, podnosząc, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Stwierdzili, że odmowa wstrzymania wykonania decyzji umożliwi inwestorowi realizację inwestycji, co w dalszej konsekwencji narazi organ na ewentualne koszty roszczenia odszkodowawczego ze strony inwestora.

Postanowieniem z dnia 26 lutego 2018 r. organ pierwszej instancji wznowił postępowanie zakończone powyższą decyzją.

Następnie, postanowieniem z dnia 28 lutego 2018 r. odmówił wstrzymania wykonania własnej ostatecznej decyzji z dnia 10 stycznia 2018 r. Organ pierwszej instancji stwierdził bowiem, że nie jest oczywista zmiana obszaru oddziaływania nieruchomości, określonego w przedmiotowej decyzji, z uwagi na uwzględnienie działki skarżących. Nie można bowiem określić prawdopodobieństwa tej zmiany na wstępnym etapie postępowania, bez przeprowadzenia postępowania administracyjnego. Ocenił ponadto, że złożenie wniosku o wznowienie postępowania zakończonego decyzją ustalającą warunki zabudowy również nie jest okolicznością przemawiającą za wstrzymaniem wykonania decyzji podobnie, jak odczucia czy zaniepokojenie skarżących. Organ dodał, że decyzja nie wywołuje skutków społeczno-gospodarczych niemożliwych do zaakceptowania z punktu widzenia praworządności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00