Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 października 2018 r., sygn. II SA/Ke 545/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2018r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Wielobranżowego "P" G. Spółka jawna na uchwałę Rady Gminy w Wojciechowicach z dnia 28 czerwca 2018r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 28 czerwca 2018r. Rada Gminy w Wojciechowicach podjęła uchwałę nr XLV/231/2018 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze gminy Wojciechowice w obrębie Smugi, na działkach ewidencyjnych numer: [...]. W § 7 pkt 2 uchwały stwierdzono, że "w obszarze objętym planem dopuszcza się lokalizację przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, w rozumieniu przepisów odrębnych, z wyjątkiem przedsięwzięć wskazanych w § 3 ust. 1 punkty 80-83 Rozporządzenia, w tym związanych ze spalaniem i przetwarzaniem odpadów sztucznych i medycznych".

W dniu 19 lipca 2018r. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe [...] w Smugach wniosło skierowane do organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, dokonanego w/w uchwałą. Następnie w dniu 20 lipca 2018r. spółka wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na powyższą uchwałę, zarzucając temu aktowi naruszenie art. 9 ust. 4 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

W uzasadnieniu skargi spółka wskazała, że zaskarżona uchwała narusza jej interes, ponieważ gdy kupowała działkę w obrębie Smugi jej przedsięwzięcie, tj. przetwarzanie tworzyw sztucznych oraz prowadzenie skupu odpadów tworzyw sztucznych było zgodne z istniejącym studium zagospodarowania przestrzennego. Skarżący podniósł, że plan co do zasady powinien być zgodny ze studium. Bardzo zastanawiające jest tworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla 6 działek, z czego dwie należą do Przedsiębiorstwa Wielobranżowego [...] Sp.j, dwie do Kopalni Dolomitu z siedzibą w Sandomierzu, a pozostałe dwie do rejonu dróg. Pojawia się pytanie, komu i czemu ma służyć taki plan zagospodarowania przestrzennego, który ma na celu zablokowanie uruchomienia kolejnego przedsięwzięcia polegającego na przetwórstwie tworzyw sztucznych? Plan zagospodarowania przestrzennego dotyczy terenu, gdzie znajdują się same przedsiębiorstwa. Spółka wykonała zgodnie z wymogami opinię sanitarną dotyczącą przedsięwzięcia polegającego na przetwórstwie tworzyw sztucznych, Kartę informacyjną przedsięwzięcia, które spełnia wszystkie normy związane z istniejącym studium i wszystkie wymogi ekologiczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00