Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 4 października 2018 r., sygn. II SA/Ke 436/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2018r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zasiłku celowego I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokata A. F. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć i 20/100) złotych, w tym VAT w kwocie 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania J.W. od decyzji wydanej z upoważnienia Burmistrza Gminy z [...], odmawiającej przyznania zasiłku celowego na pokrycie kosztów leczenia, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że wnioskiem z 10 listopada 2017 r. J.W. wystąpił o przyznanie pomocy w formie zasiłku celowego na pokrycie kosztów leczenia. W związku z tym organ I instancji 30 listopada 2017 r. podjął próbę przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania wnioskodawczyni, którego jednak nie udało się przeprowadzić z tego powodu, że teren posesji był zamknięty. Następnie pismem z 30 listopada 2017 r. (doręczonym 5 grudnia 2017 r.), organ I instancji wyznaczył termin 11 grudnia 2017 r. na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Dodatkowo organ poinformował, że uniemożliwienie przeprowadzenia tego wywiadu może skutkować odmową przyznania pomocy. Jak wynika z notki służbowej z 4 grudnia 2017 r. pracownicy socjalni przy okazji dostarczania żywności z Banku Żywności do miejsca zamieszkania strony z podjęli w tym dniu próbę przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego, ale J.W. nie wyraziła zgody na wywiad tego, ale wyraziła zgodę na przeprowadzenie tego wywiadu następnego dnia. We wskazanym terminie wywiadu po raz kolejny nie udało się jednak przeprowadzić z uwagi na to, że teren posesji był zamknięty. Kolejną próbę przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego pracownicy socjalni podjęli 11 grudnia 2017 r., jednak teren posesji był zamknięty. W związku z tym w kolejnym piśmie organ I instancji zaprosił wnioskodawczynię do Ośrodka Pomocy Społecznej we W. w celu ustalenia dogodnego terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. W odpowiedzi z 15 grudnia 2018 r., strona wskazała, że nie jest zainteresowana ustaleniem terminu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00