Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 października 2018 r., sygn. II SA/Gd 386/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 2 października 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Wojewody z dnia 27 kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzje oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta z dnia 9 stycznia 2018 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Wojewody z dnia 27 kwietnia 2018 r., nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 9 stycznia 2018 r., nr [...], o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym w S. przy ul. [...], na nieruchomości oznaczonej jako działka ewidencyjna nr [...], arkusz mapy [...].

Zaskarżona decyzja podjęta została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Prowadząc postępowanie z wniosku Spółki I.o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym w S. przy ul. [...], Prezydent Miasta postanowieniem z dnia 8 listopada 2017 r. zobowiązał inwestora do usunięcia nieprawidłowości w przedłożonym projekcie m.in. poprzez doprowadzenie projektu do zgodności z ustaleniami obowiązującego na danym terenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym obowiązuje zakaz przekształcania istniejącej zabudowy w zabudowę wielorodzinną. Jak ustalił organ, w dniu 11 grudnia 2017 r. inwestor uzupełniając braki wyszczególnione w postanowieniu, a w odniesieniu do obowiązku doprowadzenia projektu do zgodności z ustaleniami miejscowego planu stwierdził, iż plan ten przewiduje w danym miejscu możliwość zabudowy wielorodzinnej lub jednorodzinnej. Wskazany w karcie terenu zapis odnosi się bowiem jedynie do zakazu przekształcania istniejącej zabudowy w zabudowę wielorodzinną. Działka objęta niniejszą inwestycją jest niezabudowana, a zatem nie może być o mowy o przekształcaniu istniejącej zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00