Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 września 2016 r., sygn. II SA/Łd 334/16
Dnia 6 września 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.), Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, , Protokolant St. sekretarz sądowy Anna Łyżwa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2016 roku sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...], znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego S. Z. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. LS
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] nr [...], znak: [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą A S.A. w L. pozwolenia na budowę sieci elektroenergetycznej.
Z akt sprawy wynika, że decyzją z dnia [...] nr [...], znak: [...] Starosta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił A S.A. w L. pozwolenia na budowę sieci elektroenergetycznej SN 15 kV - skablowanie sieci (obiekt kategorii XXVI) w miejscowości P., gminie P., na działkach o nr 108/10 i 108/11. W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że przedmiotowa inwestycja została zaprojektowana na terenie, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Starosty inwestycja jest zgodna z decyzją z dnia [...] września 2015r. nr [...] o lokalizacji inwestycji celu publicznego, którą Wójt Gminy P. ustalił sposób zagospodarowania terenu i warunki inwestycji polegającej na budowie sieci elektroenergetycznej SN 15kV wraz z niezbędnymi urządzeniami i budowlami technicznymi na działkach o nr 108/10 i 108/11 w miejscowości P., gmina P. Ponadto organ wskazał, iż projektowana linia elektroenergetyczna zgodna jest również z wyrokiem Sądu Rejonowego w O. z dnia 22 września 2014r. w sprawie [...]. Organ uznał, że złożone przez pełnomocnika oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane jest zgodne ze stanem faktycznym, gdyż wykonanie robót objętych wnioskiem o pozwolenie na budowę nakazane zostało przez sąd powszechny na wniosek S. Z., zaś odrębną kwestią są sprawy związane z prawem służebności przesyłu, które reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016r. poz. 380 ze zm.), dalej powoływana jako: "K.c.". Podsumowując organ uznał, że przedłożony w sprawie projekt budowlany jest zgodny z obowiązującymi przepisami i ostateczną decyzją Wójta Gminy P. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Ponadto jest kompletny i sporządzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.