Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 września 2018 r., sygn. I SA/Wr 623/18

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk Sędzia WSA Katarzyna Radom Protokolant: specjalista Paulina Wódka po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 września 2018 r. sprawy ze skargi A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] (nr [...]) udzielona w zakresie wykładni przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.).

Z opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej wynika, że A (dalej: wnioskodawca, podatnik, strona, strona skarżąca) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji form wtryskowych i elementów termoplastycznych oraz pokrewnych procesów montażu oraz różnych wykończeń elementów plastikowych. Jednym z udziałowców tego podmiotu jest spółka (dalej zwana: udziałowcem, pożyczkodawcą) posiadającą 375 udziałów o łącznej wysokości 375.000 zł. Jak wynika z treści wniosku, w 2014 r. udziałowiec ten posiadał 300 udziałów o łącznej wysokości 300.000 zł. Podkreślono również, że udziały tego podmiotu w kapitale zakładowym wnioskodawcy przekraczają 25% udziałów. W 2014 r. spółka będąca udziałowcem udzieliła wnioskodawcy pożyczki, którą podatnik spłacił 30 października 2017 r., a odsetki od tej pożyczki zostały spłacone 7 listopada 2017 r.

Dokonując rozliczeń podatkowych z tego tytułu, spółka, stosuje wzór arytmetyczny (zrekonstruowany z normy art. 16 ust. 1 pkt 60 u.p.d.o.p.) celem wyliczenia wskaźnika określającego wartość odsetek niebędących kosztami uzyskania przychodów w związku z tzw. cienką kapitalizacją. Ilustrując stosowane wyliczenia spółka wskazała, że do obliczenia części odsetek niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w związku z cienką kapitalizacją stosuje następujący wzór: NKUP=0*((Z-3*KZ)/P), w którym przyjmuje, że:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00