Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 września 2018 r., sygn. II SA/Po 355/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. ze skargi M. H. na decyzję Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], znak: [...] (sprostowaną postanowieniem z dnia 17 lipca 2017 r. znak: [...]) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. stwierdził brak podstaw do rozpoznania u M. H. choroby zawodowej - przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy: przewlekłego zapalenia okołostawowego barku, wymienionej w poz. 19 pkt 4 wykazu chorób zawodowych określonych w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367).

Podstawą rozstrzygnięcia było orzeczenie lekarskie Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w P. nr [...] z dnia [...] r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wraz z opinią uzupełniającą z dnia [...] oraz orzeczenie lekarskie Instytutu Medycyny Pracy w Ł. nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej z dnia [...], a także wywiad epidemiologiczny.

Organ wskazał, że z dostarczonej przez M.H. dokumentacji medycznej wynika, że dolegliwości bólowe kończyny górnej pojawiły się w 2014 r. i w tym samym roku przebyła zator i zakrzep tętnicy kończyny górnej prawej. Zgodnie z opisem w orzeczeniu lekarskim M. H. wykonywała szereg czynności na stanowisku ekspedient w systemie zmianowym w Dziale Przesyłek Listowych Poczty Polskiej, które obejmowały przyjmowanie ładunku, weryfikację przesyłek, rozdział przesyłek, obsługę maszyny do automatycznego rozdziału przesyłek, stemplowanie przesyłek ręcznym datownikiem, ręczne dzielenie przesyłek standardowych na szafkach rozdzielczych, praca na maszynie do rozdziału przesyłek niestandardowych - kodowanie przesyłek przy użyciu klawiatury, praca przy monitorze ekranowym. W ocenie lekarskiej jednostki orzeczniczej I stopnia czynności te nie były związane z ruchami monotypowymi i wielogodzinnym, znacznym przeciążeniem narządu ruchu kończyn górnych, a M. H. wykonywała swoją pracę w pozycji swobodnej bez znacznego obciążenia fizycznego kończyn górnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00