Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 września 2018 r., sygn. II SA/Go 493/18
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Asesor WSA Jarosław Piątek (spr.) Protokolant referent stażysta Katarzyna Grycuk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze sprzeciwu T.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie przyznania na własność działki oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Pismem z dnia [...] listopada 2016 r., T.G. (dalej również jako skarżący) wystąpił do Starosty o nieodpłatne przyznanie na jego rzecz prawa własności działki o nr ewid. [...] o pow. 0,3317 ha, uzasadniając swój wniosek faktem, iż od śmierci rodziców J. i M., wyżej wymieniona działka jest przez niego rolniczo użytkowana, na dowód czego, przedstawił stosowne oświadczenia, potwierdzone przez sołtysa wsi oraz użytkowników działek sąsiadujących.
Działając na podstawie art. 118 ust. 1, 2a i 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015 r., poz. 704 ze zm., obecnie Dz. U. z 2018 r., poz. 858) dalej jako u.s.r., Starosta wydał w dniu [...] marca 2018 r. decyzję Nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego przeniesienia na rzecz T.G. działki dożywotniego użytkowania, położonej w [...], oznaczonej geodezyjnie nr [...] o pow. 0,3321 ha, użytkowaną jako działka rentowa z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na własność Państwa i stanowiącej własność Skarbu Państwa.
W uzasadnieniu swego stanowiska, organ I instancji stwierdził, iż mając na uwadze treść art. 118 ust 2 u.s.r., T.G. posiada interes prawny w ubieganiu się o przyznanie mu na własność przedmiotowej działki, jako zstępny po śmierci dziadków: S. i A.G., bowiem faktycznie włada, w zakresie odpowiadającym jego uprawnieniom, daną nieruchomością i wystąpił z wnioskiem przyznanie prawa własności działki.
Organ wskazał, iż zgodnie z art. 118 ust. 1 u.s.r. - osobie, której przysługuje prawo użytkowania działki z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego państwu, w myśl dotychczasowych przepisów, na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność tej działki. Natomiast w myśl przepisów art. 118 ust. 2a z wnioskiem o przyznanie prawa własności działki określonej w ust. 1 lub 2 może wystąpić również zstępny osoby uprawnionej, o której mowa w tych przepisach, który po śmierci tej osoby faktycznie włada, zakresie odpowiadającym jej uprawnieniom, daną nieruchomością; jeżeli jednak uprawnionym są oboje małżonkowie, wniosek taki może być zgłoszony dopiero po śmierci obojga małżonków. Z treści powołanego przepisu wynika, że uprawnienia do żądania bezpłatnego przekazania działki pozostawionej rolnikowi do dożywotniego użytkowania obwarowane jest koniecznością złożenia wniosku przez osobę, której przysługuje prawo do jej użytkowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right