Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 września 2018 r., sygn. III SA/Gd 482/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2018 r. sprawy ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 19 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 marca 2017 r. Burmistrz Miasta , po rozpatrzeniu wniosku M. N., odmówił umorzenia nienależnie pobranego zasiłku pielęgnacyjnego dla osoby niepełnosprawnej powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, przyznanego na rzecz K. N., w kwocie 459 zł z odsetkami ustawowymi. Wnioskodawczyni, nie figurująca w ewidencji osób korzystających z pomocy, nie umożliwiła przeprowadzenia z nią wywiadu rodzinnego, wobec czego organ nie był w stanie dokonać oceny jej sytuacji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 26 czerwca 2017 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ wyjaśnił, że K. N., który zmarł w dniu 23 lipca 2016 r., przyznano przedmiotowy zasiłek decyzją z dnia 20 lipca 2016 r. na okres od 2016-05-01 do 2018-06-30 w kwocie 153,00 zł miesięcznie. Przekazane na konto bankowe świadczenie zostało zrealizowane przez pełnomocnika K. N. - M. N., wobec czego organ wydał wobec niej decyzję o zwrocie nienależnie pobranych kwot. Przychylenie się do wniosku strony spowodowałoby pozostawienie w jej dyspozycji środków, które nienależnie pobrała, co byłoby sprzeczne z interesem społecznym, a udzielenie ulgi w spłacie byłoby uprzywilejowaniem strony wobec innych świadczeniobiorców, będących w trudnej sytuacji materialnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku - rozpoznając skargę M. N. na powyższą decyzję - wyrokiem z dnia 26 października 2017 r. sygn. akt III SA/Gd 658/17, uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że prawidłowe rozstrzygnięcie sprawy wymagało od organu odwoławczego dokonania oceny i analizy, czy spełniła się lub nie spełniła się ustawowa przesłanka w postaci istnienia szczególnie uzasadnionych okoliczności dotyczących sytuacji rodziny. Zdaniem Sądu nie można było pominąć faktu, że w złożonym odwołaniu skarżąca wskazała na konkretne okoliczności, które przemawiają, jej zdaniem, za umorzeniem nienależnie pobranego świadczenia. W odwołaniu podniosła m.in., że w związku ze śmiercią męża pogorszył się jej stan zdrowia (nadal przeżywa jego utratę) i aktualnie musi ponosić koszty leczenia, w tym badań lekarskich i zakupu lekarstw, a także stosować specjalną dietę. Leczenie męża, który zmarł na raka trzustki było kosztowne, wymagało wykupienia lekarstw oraz lekarstw wspomagających , zaś w maju i w czerwcu wiązało się z dowożeniem męża co tydzień na chemioterapię do Elbląga. Wydatki te przełożyły się na budżet i na konieczność zaciągnięcia pożyczki. Strona poniosła również koszty związane z pochówkiem męża. Zdaniem Sądu żadna z tych okoliczności nie była przedmiotem jakiejkolwiek oceny czy analizy dokonanej przez organ odwoławczy. Jeżeli przywołane okoliczności budziły wątpliwości, organ powinien rozważyć możliwość zastosowania przepisu art. 136 k.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00