Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. IV SA/Gl 569/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.) Sędzia WSA Renata Siudyka Protokolant specjalista Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2015 r. sprawy ze skargi Ł.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie uznania zasiłku pielęgnacyjnego za nienależnie pobrany 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta M. uznał za nienależnie pobrany zasiłek pielęgnacyjny wypłacony na rzecz Ł.H. w okresie od [...] do [...] w kwocie [...] zł.

W uzasadnieniu podniesiono, iż w dniu [...] została uchylona z dniem [...] decyzja z dnia [...] nr [...] przyznającą stronie prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, bowiem Ł.H. jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego pobieranego z ZUS. Zgodnie z art. 16 ust.6 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego. Stosownie do art. 30 ust. 1 i 2 tej ustawy osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne jest obowiązana do ich zwrotu. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się m.in. świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania. Uzyskanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS było okolicznością powodującą ustanie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego (art. 16 ust. 6 w związku z art. 30 ust 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych). W uzasadnieniu podkreślono, że pomimo faktu zapoznania się z warunkami przyznania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego oraz przesłanek wykluczających to prawo (własnoręczny podpis pod pouczeniem we wniosku z dnia [...]) nie zgłosiła faktu uzyskania dodatku pielęgnacyjnego z ZUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00