Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 22 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Po 601/17
Oświata
Dnia 22 sierpnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędziowie WSA Walentyna Długaszewska (spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Sławomir Rajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2018 roku przy udziale sprawy ze skargi X na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia[...], r. nr [...], w przedmiocie zwrotu dotacji do budżetu [...], I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta [...],z dnia[...],. nr [...],; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę[...], złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] r. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...]z dnia [...]r.
w przedmiocie
1. określenia kwoty dotacji podlegającej zwrotowi z tytułu pobrania dotacji
w nadmiernej wysokości w miesiącach od[...] r. oraz [...] r. przez [...]na prowadzenie [...]w wysokości [...] zł
2. ustalenia do zwrotu kwoty [...] zł
3. nakazania stronie dokonania zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości wraz z odsetkami za zwłokę.
Powyższe orzeczenie wydano w następującym stanie faktycznym :
W wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono pobranie przez stronę dotacji
w nadmiernej wysokości. Podstawę do zakwestionowania pobrania dotacji stanowił brak list obecności na których uczniowie potwierdzaliby własnoręcznym podpisem swoją obecność na zajęciach edukacyjnych.
W odwołaniu od decyzji organu I instancji strona podniosła, m. in., zarzut naruszenia
- art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w zw. z § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji ( Dz. U z 2.09.2014 r., poz. 1170 ze zm. ) poprzez ich niewłaściwe zastosowanie i przyjęcie, że szkoła niepubliczna dla młodzieży zobligowana jest do prowadzenia list obecności w oparciu o własnoręczne podpisy uczniów