Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 12 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Rz 364/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek Sędzia WSA Jarosław Szaro Asesor WSA Jacek Boratyn / spr./ Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą W. na interpretację indywidualną Wójta Gminy Ż. z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Wójta Gminy Ż. na rzecz skarżącej "A" S.A. z siedzibą W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wójt Gminy Ż., interpretacją indywidualną z dnia [...] marca 2018 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko "A" SA z siedzibą w W. - zwanej dalej skarżącą, odnośnie interpretacji przepisów o podatku od nieruchomości, w zakresie określenia podstawy opodatkowania przy opodatkowaniu elektrowni wiatrowych.

W stanie faktycznym przedmiotowej sprawy skarżąca zwróciła się do Wójta Gminy Ż. z wnioskiem o wydanie dla niej interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od nieruchomości.

Przedstawiając stan faktyczny/zdarzenie przyszłe skarżąca podała, że dla celów podatku dochodowego jest polskim rezydentem. Głównym przedmiotem jej działalności jest realizowanie projektów związanych z energetyką wiatrową w Polsce. Jest właścicielem farmy wiatrowej zlokalizowanej na terenie Gminy Ż. Elektrownie wiatrowe nie figurują w ewidencji środków trwałych jako samodzielne - wyodrębnione środki, lecz odrębnie ich części budowlane (fundament i wieża), a odrębnie są zaewidencjonowane urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej (urządzenie wiatrowe). W sensie konstrukcyjnym zespół prądotwórczy, w tym gondola, do której przytwierdzony jest wirnik i zespół łopat, stanowi ruchomy element elektrowni wiatrowej. Został on połączony z wieżą mechanizmem obrotowym, zamontowanym pomiędzy szczytem wieży a zespołem prądotwórczym z gondolą, który jest również wykorzystywany do sterowania ruchem obrotowym gondoli. Zespół ten można zdemontować bez uszczerbku dla konstrukcyjnych elementów elektrowni wiatrowej, czyli wieży i fundamentu. Wieża natomiast to stalowy element posadowiony na fundamencie. Elektrownia może jednak zawierać także elementy i infrastrukturę towarzyszącą, jak np. oprogramowanie, oświetlenie i wyciągarkę z olinowaniem, które także mają wpływ na określenie wartości początkowej elektrowni dla potrzeb amortyzacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00